Поради батькам

Ігри з цифрами і числами для дошкільників.

  Гра – провідна діяльність у дошкільника. За допомогою гри дитина вивчає нові знання і закріплює їх. Математичні ігри познайомлять дітей з цифрами, числами, основами рахунку, з арифметичними діями, а також посприяють розвитку мовлення, уваги, пам’яті, мислення.

Варіанти ігор та вправ:

«Прибери цифру»

Гра розвиває увагу, швидкість реакції, мислення, спритність, і закріплює навички рахунку.

Викладаємо послідовно картки з числами від 0 до 10. Дорослий ставить завдання, а дитина повинна виконати його. Наприклад, “Прибери цифру 7”, “Прибери цифру між 2 і 4”, “Прибери цифру, яка більше 3 на 2” і т. д.

Завдання можна задавати у вигляді загадок, відгадкою буде та цифра, яку необхідно прибрати. Наприклад:

Одиничка – цифра рівна
і до стовпчика подібна.
Всі рахунки, всі таблички
починають з одинички.

«Плутанина»

В процесі гри закріплюємо знання цифр, рахунку від 0 до 10 в прямому і зворотному порядку, а також увагу і пам’ять.

Розкладаємо цифри по порядку, далі дитина відвертається, а дорослий змінює їх місцями. Завдання дитини знайти і виправити помилку.

«Назви сусіда»

Гра також допоможе закріпити знання про рахунок від 0 до 10 в прямому і зворотному порядку.

Для гри знадобляться картки із зображенням вагончиків, у віконцях написані числа, одне віконце не підписане. Завдання дитини – назвати пропущене число. Якщо гра проходить в дитячому колективі, то можна перетворити її в змагання. Хто швидше назве правильну відповідь.

«Драбинка»

Гра допомагає розвивати у дитини уявлення про послідовність чисел, вміння порівнювати їх.

Розглядаємо (попередньо побудовану з конструктора або намальовану на папері) числову драбинку. Рахуємо сходинки (прямий і зворотний порядок), називаємо найменший поріжок, потім великий – порівнюємо, далі порівнюємо між собою інші.

«Збери всі листочки»

Гра допомагає закріпити знання про склад числа.

Для гри знадобляться пелюстки з прикладами, серединки квітки з числами. Дорослий пропонує дитині зібрати квітку відповідно до правильного рішення прикладу. Якщо в родині є ще діти, то можна розділитися на 2 команди і позмагатися, хто швидше збере “правильні” пелюстки для квітки.

«Математична рибалка»

Гра допоможе познайомити та закріпити знання про склад числа.

Дорослий пропонує розкласти рибок (з написаними на них прикладами) в потрібне відро (з написаними на них числами).

«Чарівна торбинка»

Тренувати дітей в рахунку за допомогою різних аналізаторів. Закріпити уявлення про кількісні співвідношення між числами. Розвивати логіку, мислення, увагу.

У чарівній торбинці знаходяться: рахунковий матеріал, два-три види дрібних іграшок. Ведучий вибирає когось із дітей ведучим і просить відрахувати стільки предметів, скільки той почує ударів молоточка, бубна або стільки предметів, скільки кружків на картці. Діти, які сидять за столами, рахують кількість ударів і показують відповідну цифру.

«Скільки»

Розвивати вміння рахувати, слух та увагу.

На дошці закріплюється 6–8 карток з різною кількістю предметів. Ведучий говорить: «Зараз я загадаю загадку. Той, хто її відгадає, перерахує предмети на картці і покаже цифру. Слухайте загадку. Сидить дівчина в коморі, а коса її на дворі». Гравці здогадалися, що це морква, перераховують, скільки морквин намальованих на картці, і показують цифру 4. Хто швидше підняв цифру, стає ведучим. Замість загадок можна давати опис предмета. Наприклад: «Ця тварина ласкава і добра, вона не розмовляє, але знає своє ім’я, любить грати з м’ячем, клубком ниток, п’є молоко і живе разом з людьми. Хто це? Порахуйте скільки».

«Якої іграшки не стало»

Закріпити порядковий рахунок предметів, поняття «скільки». Розвивати увагу, пам’ять.

Ведучий виставляє кілька різнорідних іграшок. Діти уважно розглядають їх, запам’ятовують, де яка іграшка стоїть. Всі заплющують очі, ведучий прибирає одну з іграшок. Діти розплющують очі і визначають, якої іграшки не стало. Наприклад, сховалася машинка, вона стояла третьою справа або другою ліворуч. Хто правильно відповів, стає ведучим.

«Відповісти без слів»

Попросіть дитину відповісти на питання, не промовляючи ні звука, за допомогою карток з цифрами.

  • Скільки козенят було у кози з казки про вовка і козенят? (Сім)

  • Скільки казкових персонажів тягнуло ріпку? (Шість)

  • Скільки днів у тижні? (Сім)

  • Скільки ти знаєш зимових місяців? (Три)

  • Яка цифра стоїть між четвіркою та шестіркою? (П’ять)

«Головоломка»

Запропонуйте дитині заповнити порожні клітинки і вставити пропущені цифри в кожен ряд.

«Злови цифру «3»

Попросіть дитину хлопнути в долоні, коли вона почує цифру «3». В інших випадках плескати не треба. Отже, почали:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 5, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 3, 4, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 333333 (в кінці гри цифру «3» потрібно сказати багато-багато раз підряд, щоб дитина поаплодувала).

«Впізнай цифру на дотик»

Розвивати вміння розрізняти цифри на дотик.

Пропонуються цифри у ввигляді карточки, де контури цифр можуть бути випуклими або, навпаки, увігнути всередину, жорсткі цифри або гладенькі знаки, наклеєні на жорсткий папір. Дитина обстежує і вгадує цифру на дотик.

«Весела гусениця»

Розвивати вміння знаходити місце цифри в числовому ряду, наступне і попереднє числа.

З картону виготовляється картка, на якій зображена гусениця. На тілі гусениці розташовані цифри від 1 до 9, деякі цифри відсутні. Вирізаються з картону кружечки з цифрами відповідного розміру.
Гусениці дуже люблять веселитися. Вони гралися і загубили цифри. Допоможи гусеницям. Дитина вибирає і викладає пропущені цифри.

«Ігри з прищепками»

Запропонуйте дитині порахувати кількість предметів на картинці або прикріпити прищіпку до потрібного числа. Гра тренує навички рахунку і розвиває дрібну моторику рук.

«Математичні пазли»

Роздрукуйте пазли, розріжте їх по лініях. Запропонуйте дитині зібрати пазл, орієнтуючись на послідовність цифр.

«Цифровий лабіринт»

Настільне лото: що це таке і в чому користь гри?

Лото – одна з найбільш популярних настільних ігор для школярів і дітей дошкільного віку. Секрет популярності полягає в можливості придумування численних варіацій гри, найпростіші правила можуть засвоїти дітки, починаючи з двохрічного віку. У той же час, за класичними правилами із задоволенням грають і школярі, і дорослі.

У чому користь?
Настільна гра відрізняється масою позитивних моментів:
– Розвиває кругозір, допомагає вивчити нові предмети, форми, кольори, цифри, букви.
– Покращує дрібну моторику, що обов’язково позитивно позначиться на розвитку мови маляти.
– Вчить моделювати ігрову ситуацію, прораховувати ймовірності перемоги, приймати обдумані рішення, спокійно приймати програш.
– Покращує пам’ять, спостережливість.
– Підвищує посидючість, розвиває концентрацію уваги, логічне мислення.
– Розвиває здатність помічати подібності.
– Збільшує свій словниковий запас.
– Покращує навички спілкування з дорослими і з однолітками.
Існує величезна кількість різновидів дитячого лото, тому підібрати гру з урахуванням інтересів і переваг дитини буде зовсім нескладно.
З якого віку і як грати в настільне лото?
Привабливість гри в лото полягає в тому, що правила можна нескінченно модифікувати, спрощувати або ускладнювати залежно від віку та кількості гравців.

Для наймолодших.
Для першої гри, яка може відбутися вже в півтора року, підійде лото зі звірятами або птахами.

Разом з малюком можна розглянути картинки і вивчити їх назви, а потім попросити його «розселити» тварин до своїх будиночків.
Для початку візьміть одне поле і відповідні до нього фішки, потім ускладніть завдання, надавши малюкові одне поле з його фішками та фішки від інших полів.
Продовжуйте грати до тих пір, поки у дитини є інтерес. Тривалість занять у дитини 2–3 років буде близько 10 хвилин.

Гра з дошкільнятами.
Гру з дітьми 3–5 років можна проводити за класичними правилами, коли кожному учаснику роздається по одному або по два поля, а ведучий дістає фішки у випадковому порядку і показує гравцям. Гравці повинні впізнати фішку свого поля і забрати собі. Перемагає той, хто першим заповнює своє поле фішками.
З дітьми 4–6 років можна грати за ускладненими правилами: для цього ведучому потрібно називати не сам предмет, зображений на витягнутій ним фішці, а будь-яку його ознаку, щоб решта учасників самостійно додумували, що зображено на фішці.
Також можна додати до гри елементи меморі. Для цього потрібно розділити ігрові поля та викласти на стіл усі фішки сорочками вгору. Якщо гравець дістав «свою» тварину, то він кладе її на свою картку, якщо немає, то кладе на місце і хід переходить до наступного гравця.
З 6 років можна додати в гру елемент змагання. За правильну відповідь гравців можна нагороджувати жетонами замість того, щоб класти на місце, а в кінці гри підрахувати, у кого очок більше.
Так само дуже просто можна зробити таку розвиваючу гру самостійно.
Зазвичай лото складається із картинок основ і безлічі маленьких карток, які потрібно розміщувати на основі. Маленькі картки можуть повністю копіювати частини цілого, а можуть мати до них непряме відношення.

І так, давайте розглянемо варіант, коли виготовляємо гру самостійно.
Для цього:
1. насамперед, варто визначитися, на яку тему будемо грати з малюком;
2. далі потрібно знайти шаблон гри на просторах інтернету;
3. завантажити;
4. роздрукувати комплект;
5. підготувати комплект до гри, тобто розрізати маленькі картки.
Отже, для того, щоб пограти з дитиною в самостійно виготовлене лото, вам буде потрібно:
– принтер,
– папір (бажано щільний або картон),
– ножиц.

Правила декількох різних ігор в лото.
Ви можете використовувати ці правила або розробити свої правила разом з дітьми.
Гра в дитяче лото “Хто перший?”
Учасникам гри роздають картки. Фішки складаються в мішечок і перемішуються. Ведучий дістає з мішка по одній фішці, називає і показує її гравцям. При ускладненому варіанті гри ведучий тільки показує фішку, не називаючи її. Гравець, на чиєму полі знаходиться відповідна картинка, забирає фішку і накриває нею малюнок. Якщо бажаючих забрати фішку немає, фішка повертається в мішок. Виграє той, хто першим і без помилок закрив фішками лото всі картинки.
Гра в дитяче лото “Що змінилося?”

Ведучий викладає від 3 до 6 різних фішок картинками вгору. За деякий час гравці повинні постаратися запам’ятати їх. Потім учасники відвертаються, а ведучий щось змінює, наприклад, прибирає або додає одну або кілька фішок, змінює їх місцями. Гравці повертаються і намагаються визначити, що змінилося. Той, хто зробить це першим (і зрозуміло, без помилок), сам стає ведучим.

Гра в лото для дітей “Підбери фішку”
На ігровій поверхні розкладаються фішки картинками вгору. Ведучий пропонує вибрати фішки із зображенням: а) тварин; б) рослин; в) їжі; г) квітів і т. д. в залежності від виду лото (наприклад, якщо лото з видами транспорту, то вибираються тільки легкові машини або тільки вантажівки і т. д.).

Учасники гри по сигналу ведучого починають вибирати фішки. Коли всі фішки обрані, гравці перевіряють правильність вибору і підраховують кількість фішок. Переможцем стає той, у кого виявилося більше всіх фішок за даною ознакою.

Гра в лото для дітей “Що спільне?”
На ігровій поверхні ведучий викладає три фішки з картинками, що мають одну загальну ознаку. Завдання гравців – визначити ознаку і знайти ще фішки з цією ознакою. Виграє той, хто знайшов більшу кількість відповідних фішок. Він стає ведучим.

Гра в лото для дітей “Яка фішка зайва?”
На ігровій поверхні ведучий викладає кілька фішок з картинками, що мають одну загальну ознаку і одну зайву фішку. Завдання гравців – здогадатися, за якою ознакою зібрані фішки, і визначити зайву. Ця гра сприяє розвитку логіки у дітей. Виграє той, хто першим знайшов правильне рішення і зміг його обгрунтувати.